Založ si blog

Bielorusi si zaslúžia spravodlivé voľby

A zaslúžia si ich ľudia všetkých krajín, v ktorých vládne autokratická alebo diktátorská moc. Od Venezuely cez Saudskú Arábiu, Bielorusko, Afrických štátov až po Severnú Kóreu.

Osobne som ľavičiar, nie sociálno-demokratický, ale socialista a komunista. A som presvedčený, že spravodlivé demokratické voľby sú správnym a základným prvkom vývoja spoločensko-politického systému.

A prečo som si na 100% istý, že demokratické voľby fungujú? Pretože v nich môže uspieť aj politický negramotný amatér s narcistickými sklonmi, ktorý sa svojím vyjadrovaním a odbornosťou podobá skôr na miestneho dedinského štamgastu v krčme. A predsa, sa takýto človek môže dostať na premiérske kreslo demokratickej krajiny. Chcem tým povedať, a čo je najpodstatnejšie v tejto celej veci, že v demokracií máte tú MOŽNOSŤ. Máte možnosť voliť, byť volený bez ohľadu na to či ste podnikateľ, robotník alebo študent. Nemusíte uspieť, nemusíte byť obľúbený, môžete byť aj blázon, ale môžete si získať dôveru ľudí.

Prakticky je každému jasné, že voľby v Bielorusku boli sfalšované. O tom sa vlastne ani nepolemizuje. Aj keby pápež kandidoval na post prezidenta nezískal by 80% hlasov. Môžete byť akokoľvek dobrý a čestný, ale vždy budú ľudia, ktorí s vami nebudú súhlasiť. Jeden z mnohých názorov je, že za Lukašenka je v Bielorusku síce diktatúra, ale aspoň stabilita a poriadok. Avšak stabilita a poriadok nie je predsa niečo, čo je v demokracií nedosiahnuteľné. Doteraz vnímame všeobecne demokraciu cez pokrivenú politickú kultúru u nás, ktorá sa ešte aj dnes riadi heslom „vyhraj voľby, môžeš všetko“. To, že si my volíme našich politických lídrov nesprávne, nie je defektom demokratických volieb, ale nášho výberu. Aby sa spoločnosť mohla posunúť a vyvíjať k lepšiemu politickému systému potrebuje voľby, pretože môže nimi odstrániť negatívne nastolený vývoj v tých predchádzajúcich a dospieť tak k lepšiemu stavu. Tak ako sme nimi na Slovensku dokázali zmeniť vládu Mečiara, Dzurindu i Fica. Aj za Fica bola na Slovensku stabilita, ale tiež by sme nesúhlasili s tým,ak by si uzurpoval moc prostredníctvom falšovaných volieb a tým nám vzal práve tú možnosť ovplyvniť daný stav. A táto možnosť práve v takých krajinách ako Bielorusko absentuje. Bielorusi sa môžu na tejto ceste popáliť, môžu si vybrať zle, ale zároveň to môžu aj napraviť. Mať možnosť spravodlivo si vybrať cestu neznamená automaticky ísť cestou ktorou sa vybralo Slovensko po roku 1989. Nemusí automaticky nastoliť neoliberálnu ekonomiku, korupciu, privatizáciu alebo vstup do NATO. Samozrejme, že sa tento politický prúd v ponuke vyskytne, ale práve voľbami ho ľudia môžu odmietnuť, prijať alebo následne zmeniť. To že sa na Slovensku doteraz nepodarilo si zvoliť lepšiu politiku, neznamená že sa nám to v ďalších voľbách nepodarí. Demokracia sa časom kryštalizuje k spoločenského dopytu. Pretože politici sa prostredníctvom tlaku politickej súťaže snažia dospieť k určitému voličmi požadovanému stavu. Ak máte ale autokratický alebo diktátorský režim bez tejto súťaže, stojíte v spoločenskom systéme na jednom a tom istom mieste, pretože nemáte možnosť výberu. Môže tam byť niečo dobré, ale nemôžete si vybrať nič lepšie.

Kopačky od doktora Harabína a Kotlebov pokus blitzkrieg

15.11.2019

Tak Magiánovi blitzkrieg na voličov iných strán dostal menšiu stopku. Nepodarilo sa mu dohodnúť s „alternatívnou“ verziou Matoviča v osobe „doktora“ Harabína. Použil som toto prirovnanie pretože psychická labilita a neschopnosť predvídať ich kroky, a meniť názor z minúty na minútu, je skoro na chlp presná. Rozdiel je v tom, že jeden je proste len debil, a ten [...]

pocasie-30-9-2020

Málo dažďa? Tak ešte pridáme. Kde áno, a kde už nie?

29.09.2020 22:00

Počasie ešte stále skúša, koľko vody Slovensko znesie. Zrážky nebudú všade, ale niekde môžu byť poriadne intenzívne.

drogy

NAKA v rámci protidrogovej akcie Firma obvinila sedem osôb

29.09.2020 19:32

Obvinení mali dávať opakovane prepraviť drogy z Ukrajiny cez štátnu hranicu na Slovensko a následne ich ďalej distribuovať a predávať na východe krajiny.

MUDr. Igor Bukovský

Bukovský odkazuje politikom: Nezaobchádzajte s ľuďmi ako so škôlkarmi

29.09.2020 18:22

Prečo treba na Slovensku núdzový stav? Pýta sa v rozhovore pre TV Pravda Igor Bukovský, lekár a odborník na zdravý životný štýl.

Jozef Čentéš

Ombudsmanka navrhla na kandidáta na generálneho prokurátora Čentéša

29.09.2020 17:46, aktualizované: 19:03

Poslanci Národnej rady SR majú voliť kandidáta na generálneho prokurátora na schôdzi, ktorá sa začne 24. novembra.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2
Celková čítanosť: 1838x
Priemerná čítanosť článkov: 919x

Autor blogu

Kategórie